Kopia strony Google

Zastanawiasz się czym jest kopia strony Google i do czego może być przydatna?
Otóż googlebot trafiając na naszą stronę internetową zapisuje w swojej pamięci jej aktualną zawartość. Dzięki temu, gdy strona internetowa jest np. niedostępna wyszukiwarka może wyświetlić jej poprzedni obraz / wygląd – użytkownik ma szansę zapoznać się z zawartością danej podstrony mimo chwilowej niedostępności serwisu. Gdy witryna działa bardzo powoli również warto skorzystać z tego rozwiązania.

Jak wyświetlić stronę z pamięci podręcznej Google?

Jednym ze sposobów wyświetlenia kopii strony Google jest wpisanie w wyszukiwarce interesującego nas adresu, a następnie kliknięcie zielonej strzałki po prawej stronie adresu URL:
Kopia strony Google

Po wejściu w kopię, na samej górze wyświetli się informacja z dokładną datą zapisu stanu strony.

Innym sposobem jest po prostu wpisanie w wyszukiwarce zapytania cache:adres_strony.pl, np.: cache:arseosystem.pl

Przy okazji możesz też uruchomić wersję tekstową, dzięki temu sprawdzisz jak Googlebot widzi Twoją stronę – kliknij „Wersja tekstowa”
Wersja tekstowa Google

Nie chcę aby inni widzieli kopię mojej strony

Jeżeli z jakiegoś względu nie chcesz, aby użytkownicy widzieli archiwalną wersję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, możesz w kodzie strony, w sekcji <head>…</head> umieścić odpowiedni metatag noarchive:
<meta name=”robots” content=”noarchive”>

Kiedy jeszcze warto skorzystać z archiwum?

Jeżeli miałeś tą nieprzyjemność i Twoja strona została zainfekowana wirusem, warto sprawdzić jak widzi to oko Google’a, a najlepiej zrobić to w wyżej wspomnianej wersji tekstowej strony (wirusy często tworzą dwie wersje witryny, jedną wyglądającą z pozoru prawidłowo dla użytkowników i drugą dla robotów Google). Opcja ta przydaje się również przy weryfikacji strony po usunięciu złośliwego oprogramowania – możemy sprawdzić czy googlebot odwiedził już naszą witrynę i zaindeksował poprawną wersję.

Google często rozpoznaje zainfekowane strony, więc jeżeli posiadasz konto w Google Search Console i zweryfikowałeś tam swoją domenę, to powinieneś otrzymać informację o infekcji.

Zastosowań wykorzystania kopii strony Google może być oczywiście dużo więcej, opisałem tu jedynie te które sam wykorzystuję najczęściej.

2 Comments on “Kopia strony Google

  1. Ciekawy i przydatny artykuł. Przydało mi się to właśnie podczas weryfikowania strony po wirusie, gdy nie byłem pewny jak stronę widzi google, bo w indeksie jest jeszcze wiele niedziałających adresów które wyglądają jak wirus.

    1. Wyszukiwarka miewa problemy z wyindeksowywaniem nieaktywnych odnośników po ataku wirusa – najlepiej ustaw dla nich nagłówek 404 i pobierz jako Google w GSC. Jeżeli odnośników jest dużo i po 2,3 tygodniach ich nie ubywa, postaraj się wygenerować sitemapę, w której zawarte będą także adresy z 404.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>