kopia strony

Kopia strony Google

Zastanawiasz się czym jest kopia strony Google i do czego może być przydatna?
Otóż googlebot trafiając na naszą stronę internetową zapisuje w swojej pamięci jej aktualną zawartość. Dzięki temu, gdy strona internetowa jest np. niedostępna wyszukiwarka może wyświetlić jej poprzedni obraz / wygląd – użytkownik ma szansę zapoznać się z zawartością danej podstrony mimo chwilowej niedostępności serwisu. Gdy witryna działa bardzo powoli również warto skorzystać z tego rozwiązania.

Jak wyświetlić stronę z pamięci podręcznej Google?

Jednym ze sposobów wyświetlenia kopii strony Google jest wpisanie w wyszukiwarce interesującego nas adresu, a następnie kliknięcie zielonej strzałki po prawej stronie adresu URL:
Kopia strony Google

Po wejściu w kopię, na samej górze wyświetli się informacja z dokładną datą zapisu stanu strony.

Innym sposobem jest po prostu wpisanie w wyszukiwarce zapytania cache:adres_strony.pl, np.: cache:arseosystem.pl/

Przy okazji możesz też uruchomić wersję tekstową, dzięki temu sprawdzisz jak Googlebot widzi Twoją stronę – kliknij „Wersja tekstowa”
Wersja tekstowa Google

Nie chcę aby inni widzieli kopię mojej strony

Jeżeli z jakiegoś względu nie chcesz, aby użytkownicy widzieli archiwalną wersję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, możesz w kodzie strony, w sekcji <head>…</head> umieścić odpowiedni metatag noarchive:
<meta name=”robots” content=”noarchive”>

Kiedy jeszcze warto skorzystać z archiwum?

Jeżeli miałeś tą nieprzyjemność i Twoja strona została zainfekowana wirusem, warto sprawdzić jak widzi to oko Google’a, a najlepiej zrobić to w wyżej wspomnianej wersji tekstowej strony (wirusy często tworzą dwie wersje witryny, jedną wyglądającą z pozoru prawidłowo dla użytkowników i drugą dla robotów Google). Opcja ta przydaje się również przy weryfikacji strony po usunięciu złośliwego oprogramowania – możemy sprawdzić czy googlebot odwiedził już naszą witrynę i zaindeksował poprawną wersję.

Google często rozpoznaje zainfekowane strony, więc jeżeli posiadasz konto w Google Search Console i zweryfikowałeś tam swoją domenę, to powinieneś otrzymać informację o infekcji.

Zastosowań wykorzystania kopii strony Google może być oczywiście dużo więcej, opisałem tu jedynie te które sam wykorzystuję najczęściej.


Jeżeli szukasz pomocy lub chcesz zlecić pozycjonowanie strony chętnie nawiążemy współpracę. Skontaktuj się z nami: kontakt@arseosystem.pl/.

Comments (2)

Mariusz

wrz 25, 2017 at 7:35 AM

Ciekawy i przydatny artykuł. Przydało mi się to właśnie podczas weryfikowania strony po wirusie, gdy nie byłem pewny jak stronę widzi google, bo w indeksie jest jeszcze wiele niedziałających adresów które wyglądają jak wirus.

Reply

Arseo System

wrz 25, 2017 at 7:47 AM

Wyszukiwarka miewa problemy z wyindeksowywaniem nieaktywnych odnośników po ataku wirusa – najlepiej ustaw dla nich nagłówek 404 i pobierz jako Google w GSC. Jeżeli odnośników jest dużo i po 2,3 tygodniach ich nie ubywa, postaraj się wygenerować sitemapę, w której zawarte będą także adresy z 404.

Reply

Leave a comment