Adres z www czy bez? A może przekierowanie 301?
W Polsce przyjął się jeden, podstawowy sposób zapisywania lub drukowania adresów stron internetowych – z przedrostkiem www. Mamy zatem postać www.adresstrony.pl, który jest wykorzystywany na wizytówkach, ulotkach, katalogach i prawie wszystkich innych materiałach reklamowych, informacyjnych itp. Czy jednak taki sposób wpisywania adresu do paska wyszukiwarki jest praktykowany? To zależy. Wiele osób zupełnie rezygnuje z wpisywania www do paska adresowego, wiedząc że wystarczy wpisanie samej nazwy strony i domeny. Czy jednak to będzie działać w każdym przypadku. Strona z WWW i strona bez WWW to w rzeczywistości dwa różne adresy, pod którymi mogą być zupełnie inne strony. Jak to zatem działa, że najczęściej nie ma znaczenia czy wpisujemy adres z www lub bez, a zostajemy przeniesieni na tę samą stronę?
Odpowiada za to przekierowanie 301
Są to w rzeczywistości dwie krótkie linijki kodu, zapisane w pliku .htaccess, umieszczonym w głównym katalogu www na serwerze. Edycja tego pliku jest możliwa w każdym edytorze tekstu. W dalszej części artykuły znajdziecie gotowe szablony do użycia. Wystarczy w nich tylko podmienić swój adres strony, a następnie gotową regułę wkleić do pliku .htaccess, zapisać i wysłać na serwer. Od tego czasu przekierowanie 301 zacznie działać.
Możliwości przekierowania 301
Przekierowanie 301 można stosować nie tylko do tego, aby przekierować adres z www na ten bez www, ale również aby przekierować użytkownika z jednej strony na zupełnie inną, również poza obecną domeną. Z tego rozwiązania korzysta się np. w sklepach internetowych, na stronach z wycofanymi produktami lub tymi, które są niedostępne.
Dlaczego przekierowanie 301 jest lepsze niż usunięcie nieaktualnej strony?
No właśnie. Ktoś może zapytać: skoro produkt jest niedostępny, dlaczego zupełnie nie wyłączyć takiej strony, uniemożliwiając wchodzenie na nią i oszczędzając sobie pracy z edycją przekierowania? Powód jest bardzo prosty i prozaiczny. Taka strona mogła zostać wcześniej zaindeksowana w wyszukiwarce na wysokiej pozycji. Tym samym cały czas generuje ruch dla naszej strony. Usunięcie tej strony spowoduje zniknięcie linku z wyszukiwarki i może się przyczynić do mniejszej liczby wejść. Z kolei pozostawienie takiej strony z niedostępnym produktem bez przekierowania, może zniechęcić potencjalnego klienta od dalszych zakupów i sprawi, że szybko opuści sklep. Przekierowanie 301 sprawia, że może automatycznie zostać przeniesiony na stronę z podobnym produktem, ich listą lub jakąkolwiek inną stronę – wyszukiwarkę, stronę główna lub zakładkę kontakt. Ponadto np. do strony produktu, który został usunięty z oferty mogą prowadzić zewnętrzne odnośniki np. z forum internetowego lub innych źródeł. Usuwając po prostu produkt pozostawiamy pod jego adresem niedziałającą stronę, czyli taką zwracającą nagłówek 404 – Nie znaleziono. Spowoduje to, iż wyszukiwarka nie doliczy tych linków do naszego profilu i nie przekaże jego / ich mocy naszej stronie. Lepiej zatem adres produktu przekierować na najbardziej zbliżony z oferty.
Przekierowanie, www, Google i pozycjonowanie
Kolejnym powodem, dla którego należy stosować przekierowanie 301 jest samo pozycjonowanie stron internetowych. Jak wcześniej wspomnieliśmy, adres strony poprzedzony www i bez www jest przez Google interpretowany jako zupełnie inny. Dlatego na samym początku pozycjonowania stron, należy zdecydować czy będziemy posługiwać się adresem z WWW lub bez. Najczęściej przyjmuje się postać bez www, czyli https://adresstrony.pl, ale wszystko zależy od dotychczas prowadzonych działań. W przypadku nowej domeny nie ma znaczenia, którą wersję wybierzemy. Co się jednak stanie, jeśli przypadkowo zapomnimy o wykonaniu przekierowania na wybraną wersję? Otóż może to spowodować pojawienie się wewnętrznych duplikatów treści. Efekt ten jest bardzo niekorzystny i obniża wartość strony, a w efekcie jej pozycje.
Aby wykorzystać każdy przychodzący link i uniknąć duplikatów treści, należy stosować przekierowanie 301 z adresu z www na bez www (lub odwrotnie).
Takie przekierowanie będzie miało następującą postać:
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domena.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://domena.pl/$1 [L,R=301]
Gdybyśmy chcieli odwrócić sytuację i posługiwać się adresem z www, wystarczy dokonać prostej modyfikacji strony:
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.domena.pl/$1 [L,R=301]
Estetyka zapisu i wygoda użytkownika
Zapisywanie adresu strony internetowej z www ma wiele zalet. Przede wszystkim wygląda bardzo estetycznie, daje więcej możliwości na ciekawe wykonanie projektu graficznego oraz równoważy domenę w adresie, pozwalając zaakcentować nazwę firmy – np. pogrubieniem lub innym kolorem. Dlatego też najczęściej spotykamy się z zapisem stron w postaci z www. Innym powodem tego jest wskazanie, że mamy do czynienia z adresem strony internetowej – właśnie przez zastosowanie tych 3 liter.
Czy jednak taka forma wpisywania adresu do przeglądarki jest wygodna? To zależy od użytkownika. Część osób automatycznie poprzedza każdy adres www, część pomija te 3 litery. Warto zadbać o każdego z nich i zdecydować, jakim formatem zapisu będziemy się posługiwać na stałe i wykonać przekierowanie 301 o odpowiedniej konstrukcji. Zalecamy zanotować powyższe reguły i stosować je w każdym przypadku, kiedy chcemy przekierować ruch z jednej strony na drugą, nie angażując w to odwiedzających stronę i nie zmuszając ich do pamiętania adresu z www lub bez. W tym przypadku każda postać będzie prawidłowa, co znacznie ułatwi życie gościom naszej strony, jak i nam samym.
Jak przekierować nieaktualny produkt na inny?
Jeśli usunąłeś produkt generujący ruch lub posiadający odnośniki z zewnętrznych stron, to warto wykonać przekierowanie np. do zbliżonego produktu lub jego kategorii. Aby to zrobić należy dodać regułę w pliku .htaccess na serwerze.
Redirect 301 /stara-strona.html /nowa-strona.html
Redirect 301 /stara-strona.php /nowa-strona.php
Redirect 301 /stara-strona /nowa-strona
Przekierowanie strony w WordPress
W przypadku wielu systemów CMS, np. WordPress przekierowanie można wykonać także za pomocą dostępnych darmowych wtyczek. Nie trzeba mieć wtedy dostępu do plików na serwerze oraz ułatwi to pracę początkującym (choć nie tylko).
Comments (2)
Marcin
gru 08, 2017 at 10:03 AM
Jeżeli mowa o wtyczkach do WP do przekierowania stron to polecam Safe Redirect Manager
ReplyBardzo łatwy w obsłudze i intuicyjny
Katarzyna Trybicka-Francik
paź 08, 2019 at 9:52 AM
Fajny artykuł porządkujący temat. Zastanawia mnie natomiast jaki impakt na pozycjonowanie ma ustawienie CNAME Record dla www zamiast przekierowania 301. Pomijam aspekt, że przekierowanie wydaje się być prostrze w realizacji dla większości użytkowników? Dziękuję!
Reply