lsi keywords

LSI Keywords w pozycjonowaniu strony internetowej

Jeśli pozycjonujesz swoją stronę internetową, to pojęcie słów kluczowych nie jest Ci obce. Chcesz, by po wpisaniu właśnie takich wyrażeń, powiązanych z Twoją ofertą, działalnością i treścią witryny, mógł ją ujrzeć użytkownik w wyszukiwarce. Warto zapoznać się jednak z jeszcze jednym pojęciem, które przy pracy nad treścią może Ci znacznie pomóc. O jakim pojęciu mowa? LSI keywords!

Frazy semantyczne

LSI keywords, czyli słowa kluczowe LSI, czy frazy semantyczne genezę swojej nazwy mają w języku angielskim i stwierdzeniu Latent semantic indexing, co oznacza utajone indeksowanie semantyczne. Brzmi skomplikowanie, a dodatkowo tajemniczo robi się ze względu na to utajenie. Nie musicie się jednak obawiać – to nic skomplikowanego i nie będziecie mieć problemów ze zrozumieniem poniższego artykułu. Powiem więcej – tworząc treści na stronę, używacie fraz LSI, nawet o tym nie wiedząc.

Przygotowując konkretny tekst, wpis, czy artykuł pod pozycjonowanie strony, skupiasz się na słowach kluczowych, na których Ci zależy. Oczywiście aby były użyte poprawnie, piszesz o temacie powiązanym z nimi – im bardziej naturalna treść, tym lepiej. W ten sposób, trzymając się np. tematyki IT, poruszając temat naprawy komputerów, zapewne przewiną się przez Twój tekst zwroty, takie jak „laptop”, „komputer stacjonarny”, „usuwanie wirusów”, „usuwanie awarii”, „wymiana matrycy” itp. Każdy temat, jaki możesz tylko sobie wymyślić, nie opiera się przecież jedynie na kilku słowach kluczowych. Takie powiązane z głównym tematem i słowami kluczowymi zwroty to właśnie słowa kluczowe LSI. OK, rozumiecie więc, czym one są. Dlaczego jednak w ogóle zwracam na nie uwagę i dlaczego niby mają być dla Was czymś interesującym? Już wyjaśniam.

Jak budować tematykę wpisu

Gdy zadbasz o to, aby w tekście pojawiły się owe słowa kluczowe LSI, to masz pewność, że odpowiednio rozbudujesz temat wpisu i zbudujesz jego tematyczność. Zwracając na nie uwagę, możesz np. dostrzec sposób, w jaki warto podzielić treść na akapity, dodać podtytuły itp. To korzyść związana typowo z użytecznością dla czytelnika. Jeśli treścią usatysfakcjonowany będzie użytkownik, odpowiednio ją powiąże i zrozumie, to można się domyślić również tego, że w poprawny sposób powinna ją też odczytać wyszukiwarka. Działanie wyszukiwarek opiera się przecież na skomplikowanych algorytmach, a te tworzone są m.in. właśnie w oparciu o szereg słów kluczowych i powiązań między treściami. W inny sposób robot nie byłby w stanie zrozumieć tego, co chciałeś przekazać. Stosując frazy LSI masz więc też pewność, że Twoje treści zostaną odpowiednio sklasyfikowane i zrozumiane przez wyszukiwarki i nie trafią do „worka” o nieodpowiedniej tematyce, na której nie zależy Ci w kwestiach pozycjonowania. A jeśli doszliśmy już do samego SEO, to nie można zapomnieć o jeszcze jednym – dużo treści, rozbudowane i dobrej jakości teksty bogate we frazy LSI = dużo fraz long tail. A to już wymierna korzyść w postaci pozycji w Google.

Skąd brać LSI keywords?

Wszytko jasne, tylko skąd brać frazy LSI? Sama wyszukiwarka podpowiada, które słowa pasują do naszego głównego wyrażenia – w poniższym przykładzie dotyczy frazy „pozycjonowanie„.

Frazy LSI

Można też posłużyć się płatnymi narzędziami typu Ahrefs, który podpowiada sporą ilość fraz z których można zaczerpnąć dodatkowych, powiązanych słów np. „seo”, „stron firmy”, „w google” itd. Należy jednak z rozsądkiem podchodzić do propozycji narzędzi i wybierać tylko takie z nich, które rzeczywiście są tematycznie powiązane z naszym wpisem.
Słowa kluczowe LSI

Również narzędzie Semstorm będzie tu bardzo pomocne. Zyskujemy takie dodatkowe frazy jak np. „dlaczego pozycjonowanie jest ważne”, „ile trwa pozycjonowanie w google” itd.
frazy lsi semstorm

Oczywiście powinniśmy polegać także na własnej wiedzy i dodać takie wyrażenia czy słowa, które kojarzą nam się z danym tematem np. „promocja w internecie” itd. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań będziesz w stanie w pełni wyczerpać opisywany temat, tak aby czytelnicy znaleźli odpowiedzi dotyczące danego zagadnienia, tym samym także wyszukiwarka powinna docenić taki artykuł.

Można traktować frazy LSI jako ciekawostkę, ponieważ jeśli odpowiednio redagujesz treści, nie powinieneś mieć problemów z ich umieszczaniem. Dobrze jednak wiedzieć o ich istnieniu. Ta wiedza może Wam czasami pomóc chociażby w odpowiednim poukładaniu i rozplanowaniu pisania pod SEO.

Comments (3)

Łukasz

paź 11, 2018 at 8:32 AM

W końcu to przyswoiłem. Ciekawy wpis

Reply

Setia

paź 11, 2018 at 6:25 PM

Z jednej strony wiele osób mówi, że warto uwzględniać w tekście takie słowa LSI, a z drugiej nie ma praktycznie żadnych dowodów, że one faktycznie działają… Tak czy siak, jeśli dobrze dobierzemy LSI, to budujemy też long tail, więc na pewno warto. 🙂

Reply

zarabianie na ankietach

lis 11, 2018 at 9:29 PM

Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych zakładek na pewno tu wrócę.

Reply

Leave a comment