jak założyć bloga na wordpress

Jak założyć bloga na wordpress

Jeżeli czytasz ten artykuł zapewne zastanawiasz się jak założyć bloga na WordPress. Po pierwsze dlaczego właśnie system wordpress? Otóż jest on bardzo intuicyjny i stosunkowo prosty w obsłudze nawet dla laika (przynajmniej w podstawowych kwestiach). Jeżeli obsługa komputera nie jest Ci obca, to nie powinieneś mieć większych problemów z dodawaniem postów, ich edycją, usuwaniem i generalnie z obsługą swojej strony internetowej.
Dodatkowo dostępnych jest mnóstwo darmowych wtyczek rozszerzających funkcjonalność o np. wersje językowe, formularze kontaktowe itp., jak również szablony stron, dzięki którym możemy łatwo zmienić wygląd naszego bloga.

A więc od czego zacząć?

 • Po pierwsze żeby założyć własnego bloga czy to na systemie WordPress czy jakimkolwiek innym należy wykupić domenę oraz miejsce na serwerze, czyli hosting.
  Domena jest to nazwa pod którą widoczna będzie nasza strona, a serwer, to miejsce gdzie znajdować się będą pliki strony. Wybór usługodawcy należy do Ciebie (może to być np. ovh.pl, linuxpl.com, itp.). Na potrzeby założenia prostego bloga wystarczy Ci podstawowy pakiet – musisz tylko zwrócić uwagę czy w opisie hostingu jest możliwość stworzenia przynajmniej jednej bazy danych SQL (będzie ona niezbędna przy instalacji WordPress’a).
 • Po drugie należy pobrać najnowsze pliki instalacyjne z oficjalnej strony WordPress’a https://wordpress.org/download/.
  instalacja wordpress
  Teraz możesz rozpakować pobrany plik w jakimś utworzonym przez siebie folderze.
 • Czas zaopatrzyć się w klienta FTP – jest to program, który umożliwi połączenie się z naszym serwerem i umieszczenie na nim naszych plików instalacyjnych. Może to być np. darmowy program FileZilla, który w zupełności wystarczy.
  Po zainstalowaniu należy połączyć się z naszym serwerem. Do tego celu potrzebne będą nam:

  • adres serwera
  • login
  • hasło

  Powyższe dane otrzymamy na nasz adres email po wykupieniu hostingu (w przypadku OVH). W innych serwisach prawdopodobnie będziemy musieli sami utworzyć nowe konto FTP w panelu administracyjnym na stronie usługodawcy. Jeżeli masz z tym problem możesz napisać do obsługi technicznej, aby pokierowali Cię jak taki dostęp stworzyć lub skontaktuj się ze mną, a postaram się pomóc.

 • Wejdź teraz w lewym oknie w folder gdzie rozpakowałeś pliki instalacyjne, zaznacz wszystkie pliki (Ctrl+A), a w prawym oknie wejdź w folder z nazwą Twojej domeny, a następnie w folder „public_html”, następnie przeciągnij pliki z lewego okna do prawego. Jeżeli w folderze „public_html” znajdują się już jakieś pliki, usuń je.
  filezilla

Jesteś już w połowie drogi do założenia bloga na WordPress!!!

W kolejnym kroku musisz zalogować się do panelu administracyjnego swojego usługodawcy hostingu, a następnie utworzyć nową bazę danych MySQL. Nazwa bazy, użytkownika oraz hasło są dowolne.
W porządku, teraz możemy przejść do instalacji naszego CMS’a. Wejdź w przeglądarce na adres swojej domeny i postępuj zgodnie z instrukcjami. Zostaniesz poproszony o podanie danych dostępowych do stworzonej przez Ciebie bazy danych, a w późniejszym etapie o nazwę użytkownika oraz hasło, którymi będziesz logował się do systemu zarządzania treścią.
Jeżeli nie wystąpiły żadne błędy ujrzysz stosowny komunikat.
Teraz możesz zalogować się do założonego przez siebie bloga.

Wygląd bloga

Jeżeli nie podoba Ci się standardowy wygląd swojego bloga możesz przejść do sekcji „Wygląd” -> „Motywy”, gdzie możesz wyszukać bardziej przyjazne wizualnie, darmowe szablony.
motywy wordpress
Jeżeli znalazłeś odpowiedni motyw zainstaluj go, a następnie włącz.

Jak dodawać wpisy na blogu?

W lewym menu znajdź element „Wpisy” – to tam możesz dodawać, edytować czy usuwać posty. Samo pisanie postu przypomina pracę w zwykłym edytorze tekstowym, także nie powinieneś mieć z tym problemu. Po zakończeniu kliknij w niebieski przycisk „Opublikuj”, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.
Podczas tworzenia wpisu możesz także utworzyć kategorię, dodać Tagi, czy ustawić obrazek wyróżniający.
I już!!! Założyłeś podstawową wersję bloga na WordPress!!! Gratulacje!!!

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi będziesz już wiedział jak założyć bloga na WordPress. W przypadku problemów lub dodatkowych pytań zapraszam do pozostawienia komentarza lub bezpośredniego kontaktu.


Jeżeli masz problem lub potrzebujesz fachowej obsługi z zakresu pozycjonowania napisz na kontakt@arseosystem.pl/.