Ile kosztuje założenie sklepu internetowego
Pewnie nie raz zastanawiałeś się ile kosztuje założenie sklepu internetowego. Otóż nie są to tak duże koszty jak mogłoby się wydawać. Oczywiście przyjmując, że posiadasz podstawową wiedzę z zakresu systemów CMS, hostingu itp., a Twój sklep ma posiadać jedynie podstawowe funkcje.
Domena i hosting
A więc od czego zacząć. Przede wszystkim należy wykupić nazwę domeny sklepu – nazwa nie musi zawierać frazy pod którą w przyszłości będziesz pozycjonował stronę. Jest to koszt ok. 50zł na rok – w zależności od usługodawcy u którego zamierzamy ją wykupić (nie trzeba zbyt długo zastanawiać się nad jego wyborem, ponieważ nie ma tutaj zbyt wielu parametrów). Ważniejszy natomiast jest wybór serwera / hostingu, czyli miejsca gdzie będą znajdować się pliki naszej strony. Mniejsze, mało znane firmy mogą mieć mniej stabilne serwery, wolniejszy przesył, limitowany transfer czy np. brak cyklicznie wykonywanej kopii bezpieczeństwa. Są to dosyć istotne elementy, dlatego nie warto szukać najtańszego rozwiązania.
Dla małego sklepu internetowego powinien wystarczyć podstawowy pakiet hostingowy, jednak zwróć uwagę czy w specyfikacji posiada możliwość założenia bazy danych SQL oraz jaki ma miesięczny transfer.
Przykładowo w serwisie OVH.pl koszt podstawowego pakietu hostingu, to koszt ok. 120zł / rok. Ma on nielimitowany transfer, czyli nie musimy obawiać się że przy dużym ruchu na stronie zostanie on zużyty. Minusem jest jednak możliwość utworzenia tylko jednej bazy danych o rozmiarze 200MB – jeżeli zamierzamy utrzymywać jedynie jedną stronę, to oczywiście jedna baza wystarczy (jeżeli chciałbyś na tym samym serwerze stworzyć drugą stronę, to musiałbyś użyć tej samem bazy, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem). Dla większych sklepów, z dużą ilością produktów itp. zalecałbym wybór pakietu PRO, do dyspozycji mamy tutaj 1 bazę o rozmiarze 2GB i 3 po 400MB, choć wiąże się to oczywiście z większym kosztem.
Linuxpl.com w podstawowym pakiecie, to z kolei koszt ok. 50zł na rok, nielimitowana wielkość oraz ilość baz danych SQL, jednak z limitem transferu 50GB miesięcznie. Na początek powinno spokojnie wystarczyć. Zawsze można powiększyć pakiet do np. 100GB miesięcznie za ok. 120zł / rok.
Przy wyborze podstawowego pakietu hostingowego na OVH lub zwiększonego (konto W2GB) na Linuxpl, czyli ok. 120zł / rok domenę .pl możemy zarejestrować za darmo.
Silnik sklepu
Kolejna sprawa, to wybór odpowiedniego silnika sklepu. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty możesz wybrać jedno z darmowych rozwiązań np. PrestaShop. W wersji darmowej posiada podstawowe funkcjonalności i jedną szatę graficzną. Część wtyczek dla tego systemu jest również darmowa np. rozszerzenie o płatności PayPal (pobierana jest prowizja od transakcji).
System posiada także mnóstwo płatnych wtyczek oraz szablonów graficznych / templatek, dzięki którym Twój sklep może wyglądać znacznie lepiej od podstawowej wersji oraz posiadać dużo więcej funkcjonalności.
Podsumowanie kosztów
Po instalacji systemu i odpowiedniej konfiguracji (dodanie kategorii, produktów, płatności itd.) możemy uruchomić już sklep i cieszyć się ze sprzedaży 🙂
Tak więc koszt założenia sklepu internetowego w podstawowej wersji możesz zminimalizować do ok. 120zł za pierwszy rok, czyli generalnie ograniczyć się do zakupu hostingu i domeny.
Oczywiście nie biorąc pod uwagę zakupu towaru itp. i przyjmując że wszystkie czynności (w tym instalacje skryptu i konfigurację) wykonasz samodzielnie.
Mam nadzieję, że teraz masz większą świadomość tego ile kosztuje założenie sklepu internetowego i w jakimś stopniu rozwieje Twoje wątpliwości w tym temacie.
Jeżeli masz problem lub potrzebujesz fachowej obsługi z zakresu SEO napisz na kontakt@arseosystem.pl/
Leave a comment