Strona internetowa

Co powinna zawierać Twoja strona internetowa?

Trendy w tworzeniu stron internetowych bardzo szybko się zmieniają. Dzieje się tak za sprawą coraz nowszych możliwości, jakie stoją przed ich twórcami i, ogólnie rzecz ujmując, rozwoju technologicznego branży. Pewne rzeczy jednak pozostają niezmienne i nie możesz zapomnieć o nich, gdy będziesz pracować nad swoją witryną. Oto krótki poradnik o tym, co musi znaleźć się na Twojej stronie internetowej.

Menu strony

Każdy, kto wejdzie na Twoją stronę internetową, chce wyraźnie widzieć, jak ma się po niej poruszać i o czym ona tak naprawdę mówi. Nie będzie tego wiedział bez przejrzystego menu. To tak naprawdę spis treści Twojej strony, główne kategorie, tematy, czy rodzaje produktów i usług w pigułce. Właściwie to dzięki temu na pierwszy rzut oka użytkownik wie, co powinien zrobić i w jakie miejsce witryny ma się udać po wejściu na nią.

Treść

Gdy już wiemy, co nas interesuje na danej stronie, chcielibyśmy rzeczywiście to w obiecanym miejscu znaleźć. Nie chcemy przeżyć rozczarowania w postaci braku pożądanych informacji, za sprawą pustej strony. Nie posiadasz witryny jedynie po to, aby ją mieć, lecz aby była ona źródłem informacji dla Twoich odbiorców. Konsekwencją tego jest rzecz jasna fakt, że musisz odpowiednio swoją stronę uzupełniać – bez tego jedynie zrazisz do siebie swoich odbiorców.

Struktura strony

Tutaj mamy do czynienia z kwestiami ważnymi zarówno pod względem czysto praktycznym, nakierowanym na użytkownika, jak i istotnymi technicznie, choćby dla wyszukiwarek. Treści powinny być odpowiednio podzielone, zawierać nagłówki, spójne pod kątem rozmiarów i kolorów fontów. To wszystko wpływa zarówno na to, jak widzi Cię czytelnik, jak i wyszukiwarka internetowa. Gdy zaniedbasz swoją stronę pod tym względem, to użytkownik, który jest na niej, może uznać ją za niewartą uwagi, tak samo jak roboty Google’a.

Stopka witryny

Tam na dole każdej strony z reguły zawsze jest jakaś przestrzeń z informacjami, prawda? Nie zwracacie na nią zbyt dużej uwagi, ale gdy poszukujecie choćby adresu lub numeru telefonu, to mimowolnie szukacie właśnie tam. Byłoby niezłe zaskoczenie, gdybyście niczego tam nie znaleźli, nieprawdaż? To często niedostrzegany element strony, który jednak może znacznie ułatwić korzystanie z niej i nawigację po niej – dobrze wykorzystać tego potencjał.

Responsywność strony

Teraz już trochę bardziej o kwestiach technicznych. Znakiem czasów jest to, że pamiętać należy o użytkownikach korzystających z innych urządzeń niż komputer – a tych, według różnych danych, może być już większość. Strona internetowa powinna zatem odpowiednio wyświetlać się na różnych rodzajach urządzeń, a to gwarantuje tylko stworzenie responsywnej wersji witryny (RWD). Będzie ona dostosowywać układ i treści ze strony do odpowiedniego sprzętu, co gwarantuje Ci poprawny odbiór przez czytelnika.

Hosting, domena

Aby Twoja witryna mogła być w ogóle widoczna, musisz niejako wykupić jej miejsce w sieci. Domena to nic innego, jak adres witryny, a hosting to miejsce na serwerze, czyli tak naprawdę twardy dysk na pliki z zawartością strony. Bez zakupienia tych usług (osobnych usług, o czym koniecznie trzeba pamiętać), Twoja strona tak naprawdę fizycznie nie istnieje. A gdy już istnieje i zapomnisz o opłacie za te usługi w odpowiednim czasie, to może czekać Cię pewnego dnia niemiła niespodzianka po wejściu pod swój adres.

SEO

SEO, czyli search engine optimization to działania na stronie i poza nią, dążące do tego, aby Twoja strona była jak najlepiej widoczna w wyszukiwarkach internetowych (tzw. pozycjonowanie stron). Po stworzeniu dobrej technicznie i użytkowo witryny oraz zapewnieniu jej widoczności pod względem formalnym, nie można pominąć zapewnienia jej widoczności dla użytkowników. Cóż Ci z Twojej nowej strony, jeśli będzie ona na 227 stronie wyników wyszukiwania w Google na interesujące Cię hasła? To właśnie SEO sprawia, że pniesz się w tych wyszukiwarkowych wynikach w górę.

Można by w tym miejscu wymienić znacznie więcej elementów, to jedynie nakreślenie tematu i podstawy. Warto po prostu dobrze przemyśleć to, jak ma wyglądać Twoja strona internetowa i zasięgnąć w tej kwestii pomocy najlepszych specjalistów.

Comments (2)

Afterweb

lis 15, 2018 at 8:34 AM

Sporo ciekawej wiedzy, w sam raz dla osób, które chciałyby zacząć pracować ze stronami internetowymi!

Reply

Kamil

lis 15, 2018 at 8:35 AM

Super artykuł : )

Reply

Leave a comment