Błędy na stronie internetowej

Jakich błędów nie możesz popełnić na swojej stronie internetowej?

Niekiedy nawet najnowsza i wcale nie najtańsza strona internetowa już na samym początku użytkowania może przysparzać sporo problemów natury czysto praktycznej. Istnieje wiele, pozornie drobnych elementów, które mogą negatywnie wpłynąć na to, czy Twój odbiorca zostanie na Twojej stronie, czy zdecyduje się z niej wyjść. Przedstawiamy krótki przewodnik po popularnych błędach na stronach internetowych, które obniżają komfort ich użytkowania.

  1. Nieczytelne bannery

Na początek jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów, czyli banner. Ma on mieć charakter informacyjny i marketingowy. Posługuj się krótkimi sloganami i hasłami. To nie jest miejsce na blok tekstu, napisany w dodatku dowolną czcionką. Rozplanuj rozkład banneru, pogrupuj treści, a przede wszystkim, nie przesadź z ich ilością.

  1. Nieczytelne i uciążliwe menu

Przy menu również pojawia się często problem nieodpowiedniego dobrania czcionki lub jej koloru, która na tle strony, może okazać się mało widoczna lub zupełnie nieczytelna. Samo rozwijanie menu tez może okazać się uciążliwe w niektórych przypadkach, np. gdy zdecydujesz się na kilka dodatkowych menu. W zależności od rodzaju Twoich usług lub produktów, warto pomyśleć o tym, aby menu maksymalnie uwidocznić, jednocześnie maksymalnie uproszczając. Przy wysuwanych menu można spotkać się z problemem braku przycisku zamykającego, co wymusza klikanie poza wysunięty panel, aby menu przestało zasłaniać nam treści. Osobną, lecz niestety również zdarzającą się sprawą jest pusty wysuwany panel, bez menu, które powinno się w tym miejscu znaleźć. To można zaliczyć już jako typowy błąd w kodowaniu strony lub po prostu brak pomysłu na treść witryny.

Potrzebujesz strony internetowej? Sprawdź strony internetowe dla firm!

  1. Zbyt duże odstępy między sekcjami

Pozostawiając zbyt dużo pustego miejsca między kolejnymi elementami strony, czyli np. pomiędzy bannerem a blokiem tekstu, znacząco obniżasz jakość swojej strony pod względem wizualnym. Jest to niewykorzystana przestrzeń, którą użytkownik musi po prostu „przejechać”, aby dostać się do dalszej części witryny. Pozornie drobny element, lecz jednak jeden z pierwszych, które można zauważyć, gdy sprawa dotyczy strony głównej.

  1. Problemy z szerokością elementów

To może dotyczyć praktycznie każdego elementu na stronie, szczególnie, gdy mamy do czynienia z wersją mobilną witryny. Przykładem może być wspomniane już wcześniej wysuwane menu, które rozwinie się na szerokość całego ekranu, a będę w nim umieszczone przecież pojedyncze słowa oraz hasła. Pozostawia to mnóstwo wolnego i nieestetycznie wyglądającego miejsca.

  1. Sztywno umieszczony sidebar

W sidebarze można umieścić dodatkowe odnośniki do podstron itp. Powinien jednak dopasowywać się on chociażby do rozdzielczości ekranu urządzenia, z którego korzystamy. „Przytwierdzenie” go w jednym miejscu na stałe sprawi, że niekiedy może przysłaniać on treść strony i stać się nie pomocnym, lecz irytującym elementem, który będziemy chcieli jedynie zamknąć.

  1. Zachodzenie elementów na siebie

Ten kłopot wychodzi w praktyce bardzo często przy stronie responsywnej. Cały problem jest w nieodpowiednim dopasowywaniu się poszczególnych sekcji, obrazów i innych części strony do rozdzielczości ekranu danego urządzenia, co może powodować właśnie zachodzenie ich na siebie. Jak tego uniknąć? Wybrać twórcę strony doświadczonego w projektowaniu stron na różnego rodzaju urządzenia i zweryfikować projekt nie tylko na komputerze stacjonarnym.

  1. Niepraktyczne buttony

Buttony można określić po prostu jako dodatkowe „przyciski” na stronie, w które możemy kliknąć. W ich przypadku możemy spotkać się z niepraktycznym obszarem „klikalnym”, którym może być nie cały button, lecz np. kropka na jego środku, czy sam tekst. W skrajnych przypadkach kliknięcie może okazać się niemal niemożliwe, szczególnie dla osób starszych, czy niezbyt obytych z komputerem. Dobrze zatem, aby każdy element, taki jak kafelek, czy button cały był elementem, który możemy kliknąć i wywołać pożądaną akcję.

  1. Zbyt duże grafiki

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla funkcjonowania Twojej strony będzie wykonanie każdej grafiki w rozmiarze wymaganym dla danego elementu. Nawet jeśli rozmiar będzie automatycznie dopasowywany i grafika wyświetlać się będzie poprawnie, to zdjęcie zachowa swoją wagę. Oznacza to po prostu, iż dłużej będzie się wczytywać i opóźniać poprawne wyświetlenie Twojej strony. Każde zdjęcie powinno być zatem właściwie zeskalowane, przycięte, a sam plik nie może ważyć tyle, ile najwyższej jakości zdjęcia z Twojego aparatu fotograficznego.

Potrzebujesz strony internetowej? Sprawdź strony internetowe dla firm!

  1. Zbyt mały kontrast

Ta kwestia dotyczy głównie elementów aktywnych, klikalnych. Tekst na nich jest zbyt mało kontrastowy w stosunku do tła, ponieważ często twórcy stron decydują się na różne odcienie tego samego koloru. Może jest to spójne z koncepcją strony i całej szaty graficznej, lecz na pewno nie jest praktyczne, a sam tekst w danym miejscu można zwyczajnie przeoczyć.

Jak widzicie, praktycznie żaden z wymienionych błędów nie jest czymś drastycznym, przekreślającym od razu wartość całej strony internetowej. Gdy jednak podczas jednej wizyty na stronie użytkownik spotka się z kilkoma podobnymi, bardzo uciążliwymi drobnostkami, to z pewnością nie zaliczy tej wizyty do udanych i nie zechce do Ciebie powrócić. Każdy taki drobny element wpływa po prostu na to, czy z Twojej strony internetowej korzysta się sprawnie i wygodnie, czy też nie. Pamiętaj o tym!

Comments (6)

Sting

maj 27, 2019 at 9:06 PM

Nie do końca zgodzę się z 3 punktem. Odstęp pomiędzy sekcjami zwany białą przestrzenią (ang. „white space”) jest bardzo wskazany. Dzięki niemu poszczególne elementy są lepiej wyeksponowane, a strona czytelniejsza. Oczywiście należy zachować rozsądną wielkość pustego obszaru, gdyż przesadzenie w tym aspekcie może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego, czyli spadek czytelności strony.

Reply

Dominik

sie 29, 2019 at 11:11 AM

Przydatna wiedza. Akurat buduje swoja strone i planuje wystartowac z blogiem i robie własną liste co robic a czego nie robic 🙂

Reply

Andrzej

wrz 04, 2019 at 12:41 PM

Ciekawy artykuł dający do myślenia. Zastanawiam się jednak nad estetycznością list numerycznych. Czy Liczba powinna być dokładnie w tej samej czcionce, czy lepiej tak jak jest zrobione w tym artykule?

Reply

Thomas

kw. 30, 2020 at 9:53 AM

Dzisiaj bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie strony na różne urządzenia. Wiele osób przegląda dziś internet przez telefony i to tam strony powinny wyglądać równie funkcyjnie jak na komputerach. Robienie zakupów przez telefon stało się popularne dlatego konieczne jest jak największe ułatwienie użytkownikowi wykonania takiego zakupu przez urządzenia mobilne.

Reply

Ewa Moskal

lis 08, 2020 at 2:15 PM

Opisane problemy są raczej powszechnie unikane. Ale wiele błędów czai się w kodzie. To tam sięgają roboty google. Na graficzną część sięga ludzkie oko.

Reply

Paweł Cengiel

lis 29, 2020 at 9:27 PM

Niby powinniśmy sobie zdawać sprawę, iż takie proste rzeczy będą nam szkodzić, aczkolwiek warto pamiętać o tych elementach i ich nie powielać.

Reply

Leave a comment